Kolor – barwa, nasycenie, jasność, czyli jak opisać kolor

Kolor – barwa, nasycenie, jasność, czyli jak opisać kolor

W dzisiejszym wpisie powiem ci jakimi parametrami można opisać kolor. Dowiesz się czym są barwa, kontrast i jasność. Wspomnę o kole kolorów i wyjaśnię zjawisko kontrastu.

Kolor

W codziennym życiu nie skupiamy się szczególnie na kolorze, mówimy: zielony, pomarańczowy itd. Z tego powodu mogą powstawać nieporozumienia. Żeby nie być gołosłownym: ostatnio musiałem przemalować ścianę tak, aby pasowała do pozostałych. Kolor nazywał się “rozkoszny kardamon”. Wybrałem identyczną farbę i pomalowałem pół ściany… Następnie musiałem się zastanawiać co zrobić, żeby nie przemalowywać całego pokoju, ponieważ kolor wyszedł o kilka odcieni ciemniejszy.

Problem ten nie wystąpiłby, gdyby kolory opisywać w bardziej precyzyjny i powtarzalny sposób, na przykład w 3 wymiarach. Hue, Saturation, Luma (Barwa, Nasycenie, Jasność).

Barwa

Czerwony, niebieski, zielony itd. potocznie nazywa się je kolorami, ale podczas kolor korekcji i gradingu częściej określa się je mianem barwy. Barwa nie mówi nic o jasności, czy nasyceniu koloru. Wszystkie obiekty z poniższego zdjęcia mają różny kolor, ale jedną i tą samą barwę.

Porównanie kolorów różniących się tylko barwą
Porównanie różnych barw

Nasycenie

Na co dzień z łatwością odróżniasz kolory nasycone – markerowe, od kolorów mdłych – pastelowych. Na poniższym obrazku są 3 identyczne pod względem barwy i jasności kolory, jednak różnią się nasyceniem.

Porównanie różnych saturacji

Jak widać kolor o bardzo niskim nasyceniu jest niemal szary, natomiast ten o saturacji 100% jest bardzo intensywny.

Jasność

Ostatnim parametrem opisującym kolor jest jego jasność. Myślę, że nie ma potrzeby tłumaczyć tej wartości. Kolor o niskiej jasności będzie ciemny, a ten o wysokiej jasny, co widać na poniższym obrazku.

Porównanie różnych jasności

Cechy obrazu

Kolor już po krótce wyjaśniłem, jednak obraz zazwyczaj ma więcej niż jeden kolor. W związku z tym zachodzi kilka interesujących zjawisk. Nie zdołam opisać, ani nawet wymienić wszystkich, więc skupię się na kilku, które uważam za ważne.

Kontrast

Czym jest kontrast? Najprościej jest go nazwać różnicą lub też stopniem zróżnicowania. Kontrast może się odnosić do jasności (czarny vs biały). Im większa różnica między najciemniejszymi, a najjaśniejszymi częściami obrazu tym większy kontrast. Widać to na poniższym obrazku.

Kontrast jasności

Barwa, a kontrast

Kontrast nie musi odnosić się jedynie do jasności. Różnice występują również w barwie. Kontrast taki nazywa się wtedy kontrastem barwnym – to ciekawe zjawisko, którego nie potrafię do końca wytłumaczyć, ale mogę powiedzieć z czym to się wiąże.

Koło kolorów

Powyżej widać koło kolorów, które przedstawia wszystkie możliwe barwy. Zauważ jednak, że przy takim ułożeniu każdej barwie odpowiada druga, znajdująca się naprzeciwko. Barwy te nazywa się dopełniającymi, ponieważ kontrast barwny między nimi jest maksymalny. Filmowcy powinni się teraz uśmiechnąć wspominając znany look (sposób kolorowania filmu) teal&orange.

Dlaczego kolory dopełniające tak dobrze do siebie pasują? Prawdopodobnie dlatego, ponieważ pobudzają w miarę równo wszystkie rodzaje receptorów w oku ludzkim. Powodują równowagę.

Kontrast barwny

Kontrast symultaniczny

Istnieje jeszcze jedno zjawisko związane z kontrastem – jest to kontrast symultaniczny. Nazywany jest również kontrastem równoczesnym. Brzmi groźnie, ale pomijając przyczyny jego powstawania, samo zjawisko jest proste. Polega ono na tym, że postrzegamy kolory zależnie od otoczenia. Spójrz na poniższy obrazek:

Kontrast symultaniczny

Oba prostokąty mają identyczny kolor, jednak ze względu, na to, że tła są różne ich jasność postrzegamy inaczej. Kontrast symultaniczny oddziałuje nie tylko na jasność, ale taż nasycenie, spójrz jak wygląda koło kolorów na czarnym, a jak na białym tle:

Podsumowanie

Cieszę się, że dobrnąłeś/aś do końca tego wpisu. To jedynie podstawowa wiedza o kolorze, jednak często te fundamenty są zaniedbywane. Pozwól, że przypomnę o czym dziś czytałeś/aś:

  • Kolor można opisać w 3 wymiarach: Barwy, Nasycenia i Jasności
  • Czerwony, Zielony, Niebieski itp. to barwy, nie kolory
  • Nasycenie rozróżnia kolory wyblakłe od jaskrawych
  • Jasność mówi o tym gdzie znajduje się kolor między czarnym a białym
  • Gdy jest więcej niż jeden kolor zachodzą różne zjawiska, między innymi: kontrast

Mam nadzieję, że wpis był zrozumiały, w razie niejasności możesz śmiało pytać, zarówno w komentarzach jak i mailowo: ocena@quitedark.pl.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o kolorze to zapraszam w niedzielę 10 marca 2019 r. Możesz też poczytać o ekspozycji tutaj.

Źródła: historiasztuki.com.pl, FilmmakerIQ, wiedza własna

Komentarze przez Facebooka

Dodaj komentarz